Könyvajánló

Valahányszor idézek, mindig megjelölöm a forrást, de ha nincs idézőjel az csak pusztán én vagyok.
Ugyanakkor fontosnak tartom megemlíteni, hogy valóban rengeteg könyvet olvastam, és olvasok is.
Jelenleg szimultán a fenti négy könyv van az életemben, ezeket felváltva hosszabb-rövidebb ideje olvasom és/vagy élem.
A könyvek címe sokat elárul rólam, és arról, ahol jelenleg tartok.
A napokban elutazunk és nem lesz bejegyzés, de készültem egy mini könyvajánlóval, hátha más is kedvet kap ezekhez az irományokhoz.
Nálam mindnek bérelt helye van a bőröndben, szóval már várom az árnyas fák alatti vízparti töltekezést belőlük.
Kezdjük is el.
1. Pál Ferenc: Természetes spiritualitás
A legfontosabb mozgatója az életemnek a spiritualitás, az Istennel való valódi kapcsolódás, kapcsolat megélése. Nade milyen az a kapcsolat? Mit várok én az istenkapcsolatomtól? Isten mit vár tőlem? Milyen istenképet követek? Kicsoda Ő valójában? Az első nagyon mély megtérésem után elhatároztam, hogy Vele szeretném élni az életemet. Ebben az elhatározásban akkor és ott az a naiv gondolat gyökerezett, hogy innentől kezdve teljesen sínen lesz az életem. És bizonyos tekintetben igen, de nem abban a tekintetben, ahogy én azt akkor gondoltam. Talán majd írok róla mélyebben is, hogyan történt, de lényeg a lényeg, hogy jó pár éve befogadtam Őt az életembe, és igyekszem átadni Neki az irányítást minden területen. Mivel ez nem megy csettintésre, nagyon sok időt töltök azzal, hogy ezen a területen is edukáljam magam, hiszen nem születünk végtelen bölcsességgel. Pál Feri meghatározó példa az életemben, mind lelki, mind mentális téren. Az előadásai felemelnek, a prédikációiból épülök, az egész személyisége elragadó és hiteles, ugyanúgy, ahogy ez az átdolgozott kiadás.
2. Birtalan Balázs: Kilépés a sorskönyvből
Mindannyian családba születünk, egy már meglévő és működő rendszer tagjaiként. A családrendszer működése hatással van az egyén személyiségfejlődésére, hiszen jó esetben az ember elsődleges szocializációs tere a család. Nos, a családban vannak kimondott és ki nem mondott szabályok, elvárások, amelyek a lehető legjobb szándékkal történő nevelésre is kedvezőtlenül hathatnak. Elődeink számára az érzelmi nevelés nem volt magától értetődő, nehezen volt elsajátítható ezért bár nem szándékosan, de sebződtünk gyermekként. Egy diszfunkcionális családrendszer tagjaként felnőni nyomot hagy bennünk. Jó hír azonban, hogy a legtöbb korai sérülésünk felnőttként orvosolható. Úgy tapasztaltam, hogy a 0. pont a megértés. Amikor nem azt keressük, hogy ki a hibás az én rendellenes működésemért, és kettőt hátralépünk az áldozati szerepből, akkor kezünkbe vehetjük azt a kulcsot, ami megnyitja az ajtót a mentális gyógyulás felé. Ebben a könyvben talán az a legfontosabb, hogyan tudjuk levetkőzni a berögződött mintákat és hogyan tudjunk mást adni a gyerekeinknek.
3. John Bradshaw: Hazatérés önmagadhoz
Előre szólok, hogy roppant elfogult leszek ezzel a könyvvel. Bradshaw élete és munkássága abszoĺút hitelesíti a könyvben leírtakat, illetve a komplett terápiás folyamatot, amin végigvezet.
A sebzett belső gyermekeinket életszakaszokra osztva ismerhetjük fel, hogy mi okozza egyes elakadásainkat felnőtt életünk bizonyos területein. Minden életszakaszhoz mellékel egy ún. gyanúindexet, aminek segítségével feltérképezhetjük az adott énrészünk sérülésének mértékét. Lehetnek szakaszok, amelyek kevésbé sérültek és adódhatnak súlyosan sérült énrészek. Ez a könyv kiválóan segít megérteni egykori önmagunkat az adott körülményeink tükrében és nem csak a felismerésig juthatunk el, hanem komplett terápiás folyamatba léphetünk általa. Egyéni feldolgozásra is alkalmas, ugyanakkor azt gondolom, hogy ha nincs kellő kompetenciánk ahhoz, hogy kilábaljunk az egykori traumáink útvesztőjéből mindenkèppen kérjük terapeuta segítségét. Ha szimpatikus a Bradshaw-féle terápia biztosan találunk kompetens szakembert, aki felelősségteljesen végigvezet bennünket az Imago Dei felé vezető úton.
4. Terri Cole: Húzd meg a határaidat
Látszólag egyszerűnek tűnik, de korántsem az. Vannak emberek, akiknek az egészséges és flexibilis határok meghúzása komoly nehézséget jelent és ez hosszú távon kedvezőtlenül hat az egyén mentális egészségére. Terri Cole a sokak által megélt megfelelési kényszerről, önbizalom és önvédelem hiányából indul ki, és vezet végig azon az úton, hogyan válhatunk a határállítás mestereivé. Az egészséges határokkal rendelkező ember ugyanis nem önző, nem szeretetlen és nem rest segíteni másokon, de mindezt egészséges és élhető mederbe terelhetjük a könyv segítségével. Eljuthatunk arra oda, ahol függetleníteni tudjuk az életünket másokétól, és végre elkezdhetjük élni lelkiismeretfurdalás nélkül a saját életünket, amit többé nem határoznak meg a körülményeink és mások rólunk alkotott képe vagy véleménye.
Ezeket a gondolatokat szerettem volna megosztani a könyvek kapcsán, de szeretném leszögezni, hogy önmagában egy-egy könyv vagy podcast nem helyettesíti a lelkivezetést és a pszichoterápiát. Kapcsolatban sérültünk, ezért gyógyulni is kapcsolatban tudunk. A szakmai irodalom megfelelő támpontot nyújthat, ha helyén kezeljük, de a valódi és tartós változásért egyéni cselekvésre van szükség. A gyógyulás ugyanakkor nem lineáris és nem jön azonnal, de a sebek sem két nap alatt keletkeztek ezért türelmesnek kell lennünk önmagunkhoz. Ha rálépünk arra az útra, amelyet számunkra kijelöltek a gyógyulás tekintetében, biztosak lehetünk abban, hogy egyre és egyre közeledünk majd valódi önmagunk megismeréséhez, elfogadásához, szeretetéhez.
Ez mind idő. Volt, hogy karba tett kézzel vártam, hogy érkezzen már végre a csoda, most viszont teljes vállszélességgel beleálltam a folyamatba és minden nap tenni akarok önmagamért.
Sok motivációt találtam ez elmúlt időszakomban, köztük ez a dal, -amit rongyosra hallgattam-, nagyon sokat segített. Szóval ismét köszi, Bérczesi Robi!
,,kicsike fény legyen erőd
tudod hogy fejben már eldőlt
melyik az út amire lépsz
szólok majd ha túl messze mész
legyen erőd mert hív a világ
tudod hogy szükség van rád itt
ha te szomorú vagy mindig szar az idő
amikor sírsz kinn ömlik az eső
hovatovább eljött az idő
kicsike fény üzen az ég
valakik ott fenn várnak rég
gyere elő most hív a világ
nem olyan már mint gondolnád
ha te vagy aki vagy akkor ki vagyok én?
ó ó mondd mondd kicsike fény"
(hiperkarma - kicsike fény)
Szép nyarat mindenkinek!
Puszi&öli ha elolvastad.